ویزای تحصیلی آلمان

در این مقاله به مطالب زیر به موضوعات زیر جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در آلمان می پردازیم :

ادامه تحصیل در آلمان

ویزای کشور آلمان

آلمان کشوری اروپایی در محدوده شینگن، به دلیل جذابیت های زیادی که برای دانشجویان بین المللی دارد، مهاجرین زیادی را برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به خود جذب کرده است. آلمان کشور بروز و با مردمانی تحصیل کرده و باسواد می باشد که اهمیت زیادی برای تحصیل و سواد قائل می شوند. این کشور دارای دانشگاه های باکیفیت، خوب و زیادی می باشد که به دانشجویان بین المللی نیز خدمات آموزشی را به صورت عمدتا رایگان ارائه می کنند.

دانشگاه ها و موسسات آموزشی آلمان

به طور کلی در آلمان دو نوع مرکز آموزشی وجود دارد. دسته اول دانشگاه های علمی و تعور هستند که دانشگاه‌هایی اند با جنبه های علمی و تحقیقاتی. نوع دوم، مراکز فنی و علمی می باشند که به آموزش کاربردی رشته‌های زیر شاخه مهندسی می‌پردازند. در آلمان در مجموع بیش از ۳۷۰ مرکز آموزش عالی وجود دارد.

رنک جهانی

دانشگاه

91

Ludwig Maximilians Universität München

93

Ruprecht Karls Universität Heidelberg

111

Technische Universität München

135

Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen

142

Karlsruhe Institute of Technology (Universität Karlsruhe)

160

Universität Hamburg

169

Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn

184

Freie Universität Berlin

186

Technische Universität Dresden

191

Technische Universität Berlin

211

Universität Freiburg

213

Universität Tubingen

216

Georg-August-Universität Göttingen

223

Universität Münster

232

Humboldt Universität zu Berlin

237

Universität zu Köln

246

Johannes Gutenberg Universität Mainz

264

Universität Leipzig

289

Universität Würzburg

322

Friedrich Schiller Universität Jena

329

Universität Stuttgart

331

Christian Albrechts Universität zu Kiel

338

Charité Universitätsmedizin Berlin

342

(1) Friedrich Alexander Universität Erlangen Nürnberg FAU

345

Universität Duisburg Essen

352

Ruhr Universität Bochum

365

Technische Universität Darmstadt

372

Universität Bremen

375

Heinrich Heine Universität Düsseldorf

384

Universität Ulm

393

Justus Liebig Universität Giessen

404

Universität Regensburg

407

Universität Hannover

407

Philipps Universität Marburg

414

Universität Bielefeld

417

Universität des Saarlandes

428

Universität Potsdam

488

Universität Konstanz

537

Technische Universität Dortmund

547

Martin Luther Universität Halle Wittenberg

559

Universität Bayreuth

575

Universität Rostock

599

Technische Universität Kaiserslautern

643

Universität Mannheim

649

Medizinische Hochschule Hannover

659

Technische Universität Chemnitz

662

Ernst Moritz Arndt Universität Greifswald

686

(1) Otto Von Guericke Universität Magdeburg

709

Universität Siegen

721

Universität Hohenheim

تحصیل در کشور آلمان

نکات مهم اخذ ویزای تحصیلی آلمان

کشور آلمان برای دانشجویان و مهاجرانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند، امکان تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی را فراهم کرده است. کشور آلمان بیشتر در مقاطع فوق لیسانس و دکترا، ویزای تحصیلی صادر می کند. چرا که ویزای تحصیلی نیازمند گرفتن پذیرش دانشگاه است که دانشگاه های آلمان بیشتر در این دو مقطع تحصیلی دانشجو پذیرش میکنند.

اولین قدم جهت تحصیل در کشور آلمان، اخذ پذیرش از دانشگاه یا موسسات آموزشی این کشور است، اما داشتن نامه پذیرش از دانشگاه اجازه تحصیل در آلمان را به شما نمی دهد. بلکه، گرفتن پذیرش فقط یک سمت ماجرای مهاجرت تحصیلی شما می باشد. شما باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید. در ادامه تمامی مراحل، مدارک و چیزهای مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان علاوه بر ویژگی ها و قوانین آن را توضیح داده ایم.

بعد گرفتن پذیرش  از یک کالج یا دانشگاه در آلمان، باید وقت مصاحبه  سفارت آلمان در تهران را رزرو کنید. رزرو وقت فقط به صورت آنلاین و از طریق وبسایت سفارت آلمان امکان پذیر می باشد. در گرفتن تایم از سفارت آلمان کمی باید دقت داشته باشید تا به مشکل بر نخورید. چند مورد از نکاتی که باید در اخذ وقت از سفارت آلمان باید دقت داشته باشید:

 1. تاریخ شروع کلاس ها
 2. در نظر گرفتن ۸ هفته بعد از روز مصاحبه تا روز شروع کلاس ها

جلسه مصاحبه در سفارت آلمان

بر خلاف آن چیزی که بسیاری از دانشجویان ایرانی فکر می کنند، مصاحبه  سفارت آلمان برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان بسیار راحت است. ولی چون این مصاحبه برای آن ها بسیار مهم است و گاها برخی افراد بزرگ نمایی هایی در این موضوع انجام می دهند، این دانشجویان دچار استرس میشوند.

اخذ ویزای تحصیلی المان

تصور غلط راجع به مصاحبه در سفارت آلمان

اینکه در مصاحبه جهت اخذ ویزای تحصیلی، باید زبان آلمانی یا زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خود صحبت کنید و یک ساعت هم خود را به آن زبان معرفی کنید، یک باور اشتباه است. در صورتی که به واقع اصلا این چنین نیست. شما در کل  10 الی 15 دقیقه با آفیسر سفارت آلمان جلسه خواهید داشت که بخش زیادی از آن، صرف تحویل مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان میشود. و در زمان باقی مانده آن، حدود 3 الی 4 دقیقه،صرف معرفی مختصر از خود و انگیزه شما از مهاجرت تحصیلی به آلمان می شود. افیسر سفارت، شرایط شمای دانشجو را درک میکند و اصلا انتظار ندارند که شما بدون غلط و روان به زبان آلمانی یا انگلیسی صحبت کنید. فقط اینکه بتوانید تعامل را به شکل صحیح با او داشته باشید و گلیم خود را از آب بکشید بیرون کافیست.

البته بهتر است قبل از روز مصاحبه، جملاتی در مورد خودتان، خانواده، شغل والدین، اینکه چرا میخواهید برای ادامه تحصیل به آلمان بروید و… آماده کنید. اما حتی اگر نتوانستید روان مصاحبه کنید، اصلا نگران نباشید، زیرا شما را به خاطر چند اشتباه گرامری و بریده حرف زدن، ریجکت نمی‌کنند.

نکته:

اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی در المان را دارید، باید در مصاحبه با آفیسر سفارت، به زبان آلمانی صحبت کنید و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در المان را دارید، باید به زبان انگلیسی صحبت کنید.

معمولا گرفتن وقت سفارت آلمان یک الی یک سال و نیم زمان می برد. بنابراین در گام اول برای تحصیل در آلمان، وقت سفارت را رزرو کنید تا زمان را از دست ندهید.

تحصیل در مقطع دیپلم در کشور آلمان

جهت  تحصیل برای گرفتن دیپلم، دبیرستان های آلمان  امکان پذیرش در هر سنی را دارند. اما بیشتر مدارس کشور آلمان، به زبان آلمانی است. لازم به ذکر است که اخذ پذیرش از مدرسه به منزله اخذ ویزای قطعی آلمان نیست.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان (لیسانس)

در مقطع لیسانس میتوان ادعا کرد که همه افراد در رشته های مختلف، به علت گستردگی انواع رشته های موجود در این کشور، می توانند در رشته مورد علاقه شان ادامه تحصیل بدهند. لیسانس برای کلیه دانشجویان رایگان است. زبان مورد تدریس در دانشگاه ها برای این مقطع،  آلمانی و انگلیسی است. بخش فوق العاده جذاب این مقطع این است که، دانشجویان این شانس را دارند که در صورت تمایل 1 الی 2 ترم به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

دانشجویان ایرانی باید دارای دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و ترجیحا در کنکور سراسری در یکی از دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی و یا پیام نور در یک رشته ای پذیرفته شده باشند. همچنین رشته و دانشگاه پذیرفته شده هیچ اهمیتی ندارد.

از نظر مهارت های زبانی، دانشجو باید حداقل در سطح B1 باشد. داشتن مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در این مقطع یک شرط الزامیست و بدون آن درخواست پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی آلمان با موافقیت رو به رو نخواهد شد و درخواست او رد می شود.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی

 1. ترجمه دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
 2. ترجمه نامه قبولی در دانشگاه سراسری
 3. ارائه مدرک  زبان آلمانی‌ و یا انگلیسی 
اخذ ویزای تحصیلی آلمان

معمولا تحصیل جهت گرفتن لیسانس، ممکن است دارای پیش نیاز هایی باشد. مانند کالج. در ادامه 3 مرحله اصلی این پیش نیاز جهت تحصیل در دانشگاه را ذکر می کنیم:

مرحله یک: تحصیل در کالج

کالج دارای دوره یکساله می باشد که معمولا از ۲ ترم تحصیلی تشکیل شده است. در کشور آلمان بیش از ۳۷ کالج وجود دارند. تحصیل در کالج رایگان می باشد. دانشجویان حین تحصیل در کالج حق کار ندارند. تنها در تعطیلی بین دو ترم می توانند کار کنند. هزینه زندگی در آلمان بین ۵۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم می باشد که دانشجو باید پرداخت کند.
مهاجران ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند، اگر در ایران دانشجو نبوده باشند و یا کمتر از دو سال در دانشگاه های ایران تحصیل کرده باشند، باید دوره کالج را بگذرانند.
امتحان کالج 2 بار در سال برگزار می شود که دانشجویان را از نظر مهارت های زبان و سایر موارد ارزیابی می کند. و شرط ورود به کالج، قبولی در این آزمون می باشد.

مرحله دوم: دریافت ویزای تحصیلی

پس از دریافت پذیرش از کالج، باید دریافت ویزای تحصیلی را پیگیری کرد تا توانید در این کشور جهت تحصیل اقامت داشته باشد.

مرحله سوم: قبولی در آزمون نهایی کالج

پس از قبولی در امتحان نهایی کالج دانشجو می تواند از دانشگاه پذیرش دریافت کند.

 اگر تحصیلات دانشجو شامل کالج نشود، کار او خیلی ساده تر خواهد بود و مستقیما می تواند وارد دانشگاه شود و پس از 4 سال تحصیل با موفقیت، قادر به اخذ مدرک لیسانس خود شود.

پذیرش دانشگاه های آلمان

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان (فوق لیسانس)

تحصیل در فوق لیسانس نیز در کشور آلمان کاملا رایگان است. داشتن مدرک زبان انگلیسی( TOEFL و یا IELTS ) آلمانی(سطح B1) الزامیست. تحصیل در این مقطع 2 ساله می باشد. در حال حاضر بیش از 13000 رشته و گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور آلمان ارایه می شوند.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی

 1. دارا بودن مدرک زبان(مدرک آیلتس 6.5 و یا 88 تافل یا دارای مدرک زبان B1 آلمانی )
 2. داشتن مدرک لیسانس
 3. معدل حداقل بین 14 الی 15
 4. رزومه کاری
 5. سه عدد توصیه نامه

دوره دکتری در آلمان

در واقعیت آخرین مقطع تحصیلی کشور آلمان دکتری می باشد. دانشجو در طول این مقطع به تحقیق و پژوهش می پردازد و نتایج علمی خود را در قالب رساله دکتری (Dissertation) به اساتید خود ارائه می دهد. اگر دانشجو به صورت موفقیت آمیز از رساله دکتری خود بتواند دفاع کند و همچنین در آزمون های شفاهی سربلند بیرون آید، مدرک دکتری به او اعطا خواهد شد. 

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع دکتری

 1. کارشناسی ارشد
 2. تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی
 3. طرح پایان نامه  (Proposal)
 4. تأییدیه از یکی از اساتید به عنوان استاد راهنما

دوره دکتری 3 الی 4 ساله بوده و به فعالیت دانشجو بستگی دارد. این مقطع هم زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی برگذار می شود.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان یا همان ویزای تحصیلی آلمان،  در آغاز فقط 3 ماه اعتبار دارد. دانشجو پس از ورود به آلمان باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه آلمان، در شهر اقامت خود، نسبت به تمدید 1 الی 2 ساله ویزای تحصیلی آلمان، اقدام نماید.

در آن 3 ماه، به منظور اخذ اقامت کشور آلمان برای تحصیل در آلمان باید اقدام کنید. مدارک مورد نیاز:

 • – گذرنامه
 • – گواهی ثبت نام
 • – تاییدیه ثبت نام
 • – گواهی بیمه درمانی
 • – عکس گذرنامه ای

پس از 4 تا 6 هفته ویزای تحصیل در آلمان صادر می شود که همانطور که ذکر کردیم، به مدت یک تا دو سال اعتبار دارد و همچنین قابل تمدید می باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان، هزینه ویزای دانشجویی است. هزینه تحصیل در آلمان در اکثر دانشگاه های این کشور رایگان بوده و دانشجو فقط سالیانه هزینه  ثبت نام معادل ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو را باید پرداخت کند. علاوه بر آن هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان، 75 یورو می باشد.

ویزای تحصیلی و ویزای همراه آلمان

همسر و فرزندان( زیر 18 سال) دانشجو در حال تحصیل در آلمان، می توانند به عنوان همراه درخواست ویزا کنند. دانشجو باید مجوز اقامت، تمکن مالی کافی، بیمه درمانی و محلی به میزان تمام اعضای خانواده خود، داشته باشد.

 مدت زمان بررسی ویزای تحصیلی آلمان می تواند 6 تا 12 هفته از روز درخواست به طول انجامد. در حالی که ویزای تحصیلی کوتاه مدت آلمان معمولا در مدت 15-30 روز بررسی می شود.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

در واقع سه نوع ویزا جهت ادامه تحصیل در آلمان وجود دارد:

1- ویزای تحصیلی برای دوره های زبان آلمانی

برای آموزش زبان است که از 3 ماه تا 12 ماه برای شرکت در دوره های کوتاه زبان آلمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

2- ویزای درخواست تحصیلی

 برای تحصیل در دانشگاه های آلمان است که شما قصد دارید به شکل حضوری فرایند گرفتن پذیرش را انجام دهید.

3- ویزای تحصیلی آلمان

 برای تحصیل در دانشگاه های آلمان است که شما فرایند گرفتن پذیرش را انجام داده اید و قصد شروع تحصیل در این کشور را دارید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 1. پذیرش تحصیلی
 2. پاسپورت (حداقل ۶ ماه اعتبار)
 3. شناسنامه
 4. عکس 4*3 (یک قطعه)
 5. فرم درخواست ویزا
 6. ترجمه مدرک تحصیلی و ریز نمرات (دو مقطع آخر تحصیلی)
 7. رزومه
 8. انگیزه نامه
 9. معرفی نامه از اساتید (مقطع دکتری)
 10. مدرک زبان( در صورت نیاز حداقل B1 آلمانی یا آیلتس 6)
 11. گواهی تمکن مالی (به ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا گواهی ضمانت و پشتیبانی از  طرف یکی از وابستگان ساکن آلمان متقاضی)
 12.  
حرف آخر

تحصیل در آلمان شاید یک آرزو برای شما دانشجویان باشد که گاهی وقت ها به علت نداشتن تخصص در مهاجرت و اطلاعات ناکافی و غلط، از این فرصت عالی باز بمونید. آلمان اخیرا خیلی فیلترهای تحصیلی را از بین برده تا اکثر افراد بتوانند به راحتی پذیرش پگیرند. در مجموع اگر هرگونه سوالی داشتید در خصوص چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان و یا چگونگی اخذ ویزای تحصیلی، تیم دفتر مهاجرتی کندوتراول در خدمت شما است.

امتیاز شما به این مطلب:

برای ثبت نظر بر ستاره ها کلید کنید

معمولی / 5. تعداد نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
×

درود برشما! سلام بنده از کندو بلاگ(blog.we-cando.com) خدمتتون پیام میدم. می تونم سوالم رو بپرسم؟

× ارتباط با پشتیبان