فرهنگ چینی ها

فرهنگ چین باستان

در این مقاله به مطالبی که در مورد آداب و فرهنگ چینی ها است می پردازیم :

فرهنگ و مذهب مردم چین، فرهنگ چینی ها

مذهب و هنر مردم چین

چین کشوری پر جمعیت است با 56 گروه اقلیت قومی. در این کشور گروه هان با 900 میلیون نفر بزرگترین قوم چینی به شمار می رود. چین کشوری گروه محور است که تعهداتی نسبت به خانواده، مدرسه و گروه کاری دارند. نژاد چین امروزه بزرگترین گروه قومی جهان را دارد. چینی ها دارای تمدن بیش از 3 هزار سال دارند و مردم چین به زبان ماندارینی صحبت می کنند. قانون اساسی چین تمامی مذاهب را می پذیرد. ولی کلا 5 دین تائوئیسم، بودائی، اسلام، کاتولیک و پروتستان را قبول دارد. حدود یک چهارم مردم پیرو تائوئیسم و کنفوسیوس هستند. اصول اصلی کنفوسیوس بر 5 پایه رابطه مختلف می باشد.

درباره فرهنگ مردم چین، فرهنگ چین

دانستنی هایی درباره فرهنگ مردم چین

 1. بیش از 200 زبان در چین وجود دارد
 2. در شهر هایی همچون گوآنگجو و ماکائو از زبان کانتونی استفاده می کنند
 3. در کشور چین سلسله به ترتیب در خانواده از پدر و مادر و فرزند شروع می شود
 4. زن در جامعه چینی بعد از مرد قرار می گرفت ولی امروزه قدرتی برابر یا بیشتر از مردان دارند
 5. ریشه اصلی کنگ فو و کاراته در چین است
 6. همیشه قبل از رفتن به خانه یک چینی برای غذا خوردن حتما کار با چاپستیک را یاد بگیرید.
 7. بیشتر هدیه دادن بینشان سبد میوه یا غذا است
 8. چینی ها دارای مذاهب مختلف هستند و آنها را با شکوه برگزار می کنند
 9. در رستوران های چینی، غذاهای چینی حلال وجود دارد.
 10. سلسه خانوادگی از پدر و مادر شروع می شود.
 11. زبان چینی پر گوینده ترین زبان دنیا است.
 12. در چین حدود 700 میلیون نفر آب آلوده مصرف می کنند.
 13. مردم چین مورد تمسخر یکدیگر را قرار نمی دهند.
فرهنگ مهمانی در چین، فرهنگ چینی ها

آشنایی با فرهنگ و آداب مهمانی چینی ها

چینی ها دوست دارند مهمانی خود را به جای خانه در بیرون برگزار کنند. مخصوصا اگر مهمان خارجی داشته باشند. پس اگر به خانه خود شما را دعوت کردند برایتان ارزشی بسیار قائل شده اند.

حتما به مهمانی خودتان را برسانید و هدیه هرچند کوچک بگیرید. طبق رسوم قبل از ورود کفش خود را در آورید. موقع غذا خوردن صبر کنید تا صاحب خانه به شما بگوید کجا بشینید.

غذایی که به شما می دهند را امتحان کنید، میزبان اولین نفریست که غذا را امتحان می کند. هیچوقت تکه آخر ته سینی غذا را بر ندارید. استخوان را در یک کاسه جدایی که میاورند بگذارید. کسی که هورت می کشد نشانه بی ادبی نیست بلکه نشانه لذت بردن از غذا است.

فرهنگ عروسی در چین، فرهنگ چینی ها

آداب و رسوم ازدواج در چین

در چین پیرو اصول خاصی از آداب 5 گانه بسیار مهم بوده است. شامل : خواستگاری، طالع بینی روز تولد، تقدیم هدایای عروسی، تعیین تاریخ و برگزاری جشن.

در جلسه اول مراسم خواستگاری یک واسط ازدواج را برای خواستگاری به همراه خود می بردند. در اولین دیدار، رسم بر این بود که چون هنوز جواب دو طرف مشخص نیست چای نمی بردند. اگر هم جواب مثبت بود دو طرف هدایا و خوراکی هایی به واسط ازدواج می دادند.

سپس خانواده داماد نام دختر و روز تولدش را می پرسیدند و به یک طالع بین می گفتند تا طالع بین ببیند این ازدواج خوش یمن است یا نه. بعد از تقدیم هدایا به عروس از یک طالع بین می خواستند که روز عروسی را مشخص کند.

فرهنگ جامعه در چین، فرهنگ چینی ها

آداب و فرهنگ جامعه در چین

چینی ها یک جامعه گروه محور هستند که ارتباط گروهی در خانواده، مدرسه و کار دارند. اصولا منافع جمع را بیشتر ترجیح می دهند به منافع شخصی خود. حفظ آبرو برای مردمان چین خیلی مهم است و در جلوی دیگران همدیگر را مورد تمسخر قرار نمی دهند.

زنان در چین همیشه رتبه دوم را داشتند. از اوایل قرن بیستم زن در خیلی از مواقع جایگاهش هم سطح مرد و بعضی اوقات بالاتر می شود. این اساس از زمان جمهوری خلق چین بنیاد گذاشته شد. ولی قانون کنفوسیوس می گوید همیشه زن رتبه پایین تری نسبت به رتبه مرد دارد.

سیاست تک فرزندی هم از سال 1979 شروع شد و برای جلوگیری کردن از ازدحام جمعیت بود.

فرهنگ احوال پرسی چینی ها، فرهنگ چینی ها

آداب احوال پرسی در چین

احوال پرسی در چین به شکل رسمی است و اول از بزرگ تر ها شروع می شود. اکثر چینی ها موقع احوال پرسی زمین را نگاه می کنند. چینی ها وقتی با شما می خواهند احوال پرسی کنند معمولا به شما دست می دهند. وقتی یک چینی را بخواهید صدا بزنید باید با عنوان او را صدا بزنید یا نام خانوادگی. در صورتی می توانید با نام کوچک او را صدا بزنید که به شما اجازه داده باشد.

هدیه دادن در چین، فرهنگ چینی ها

آداب هدیه دادن چینی ها

مردم چین همیشه در سال نو، تولد و عروسی به یکدیگر کادو می دهند. معمولا چون چینی ها از غذا خوششان می آید اصولا از سبد غذای خوشمزه به شدت استقبال می کنند. ولی بعضی از وسایل در چین به عنوان هدیه خوب نیست. مثل قیچی، چاقو یا هر وسیله ای که برش داشته باشد چون نماد پایان رابطه هستند. گل در مراسم تدفین بکار می رود و حتی ساعت و دستمال و صندل هم برای تدفین است.

رسم غیر عادی چینی ها

رسوم عجیب چینی ها

1- چاپستیک را عمودی در ظرف غذا نگذارید:

هیچوقت چاپستیک را عمودی داخل ظرف نگذارید چون یاد مراسم خاک سپاری می افتند. چینی ها از تکان دادن چاپستیک هم ناراحت می شوند.

2- باد گلو نشانه سپاسگذاری است:

بادگلو نشانه سپاسگذاری و خوشمزه بودن غذا می باشد و حتی تشکر کردن از سرآشپز است.

3- مدام پر شدن فنجان های چای:

رسم است که فنجان چای پشت هم پر می شود و میزبان برای رسم تشکر به میز ضربه آرامی میزند.

4- چندبار از پذیرفتن هدیه امتناع می شود:

اصولا تا سه بار اول از گرفتن هدیه امتناع می کنند و بعد قبول می کنند. بعضی اوقات هم کم تر از سه بار، در کل یکبار را امتناع می کنند.

5- پلیس به جای سگ نگهبان از غاز استفاده میکند:

مناطقی مانند ایلات سین کیانگ، پلیس هایشان از غاز به جای سگ استفاده می کنند. طبق گفته مقامات چین غازها دارای دید قوی، صدای بلند و حالت تهاجمی هستند.

6- توهین کردن با انعام دادن:

در فرهنگ چین انعام دادن یک امر توهین آمیز است. در صورتی که در بقیه کشور ها انعام دادن یک امر پسندیده ای و رایج است. مواقعی می توانید انعام بدهید که فعالیت های مربوط به تور و هتل باشد. 

7- مردم در خیابان ها چرت می زنند:

چرت زدن در چین یک امر عادی است. اصولا در چین می بینید که مردم در قطار، اتوبوس و وسایل عمومی و اماکن عمومی خوابیده اند. انقدر چرت زدن معروف شده که سایت اسلیپ درباره خوابیدن غیر معمول در اماکن عمومی اختصاص پیدا کرده.

حرف آخر

چین یک کشوری پر از گروه های مختلف است ولی 90 درصد آنها از گروه ( هان ) هستند. چین کشوری است که مذهب های مختلف می پذیرد. ولی به غیر از 5 تا مذهب اسلام، تائوئیسم، بودایی، کاتولیک و پروتستان بقیه غیر قانونی است.

مردمان این کشور از قانون کنفوسیوس بیشتر پیروی می کنند. ولی امروزه یکسری از این قوانین تغییر کرده اند. مثلا زنان که در این قانون رتبه پایین تری نسبت به مردان دارند. ولی امروزه با تغییر اینکه زن ها در جامعه می توانند هم پای مرد و یا بالاتر باشند.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که یکبار به چین سفر کنید تا این فرهنگ های جذاب را ببینید. اگر هم می خواهید ویزای اقامتی برای مهاجرت به چین بگیرید، باید اول درباره فرهنگ آنها اطلاعاتی کسب کنید.

Share on telegram
Share on email
Share on linkedin
Share on pinterest

امتیاز شما به این مطلب:

برای ثبت نظر بر ستاره ها کلید کنید

معمولی / 5. تعداد نظرات:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
×

درود برشما! سلام بنده از کندو بلاگ(blog.we-cando.com) خدمتتون پیام میدم. می تونم سوالم رو بپرسم؟

× ارتباط با پشتیبان